top of page

odnosi




Prav gotovo smo vsi že doživeli težave, ki spremljajo prekomerno odvisnost (odvisnost od drugih ljudi, na načine, ki niso realni, nepošteni in neodgovorni).

In prav gotovo smo že doživeli »lepljiv« odnos – odnos, ki temelji na pretirani navezanosti, kot posledici šibkosti in negotovosti, strahu.

Tak odnos večinoma jemlje in v zameno ne daje nič.

Res je, da v odnosu potrebujemo eden drugega. Vendar pa: Če želimo živeti srečno, izpolnjeno in učinkovito življenje, se moramo naučiti zdrave in odgovorne odvisnosti.

Vzajemna odvisnost je nuja, saj smo ljudje socialna bitja. Vendar ni malo ljudi, ki vztraja pri trditvi, da je potrebno biti sam svoj gospodar in stati na svojih lastnih nogah, brez pomoči in potrebe po drugih. To pa zahteva čisto popolnost, perfektnost osebe – kar pa je nemogoče.



Nihče ni popoln.


Po drugi strani pa se postavi vprašanje: Kakšna odvisnost? Skozi življenje (vsak dan) se srečujemo s številnimi interakcijami. Bodisi na osebni ali pa profesionalni ravni. Neštetokrat se zgodi, da naletimo na primere razočaranja, žalosti in bolečine, ko se v odnosu pojavijo pričakovanja na podlagi nerealnosti in neodgovornosti.

Kako prepoznamo nezdrav odvisniški odnos?

1. Nekateri se zavežejo, da bo njihov življenjski slog, stil pasiven. V odnosu taki ljudje čakajo partnerja, čakajo da se jim življenje zgodi. A za to naredijo malo ali nič da bi odnos vzdrževali.

2. Drugi v odnosu več sprejemajo in manj dajejo. Posledično mora druga oseba v odnos vlagati bistveno več, a dobi manj. Če sta sprejemanje in dajanje v neravnovesju, se tak odnos nagiba k pojavu nezaupanja, ki začne rušiti odnos.

3. Nekateri se viktimizirajo. Za svoje težave krivijo druge ljudi, družbo ali Boga in ob nezadostni odgovornosti za svoja dejanja se na nek način vede ali nevede izogibajo naklonjenosti in spoštovanju s strani drugih

4. »Srečen sem lahko le s tabo«. To je nezdrava odvisnost – predvidevanje. Istočasno pa je tu prisotno izogibanje polni odgovornosti za svojo srečo in izpolnitev v življenju.

5. Nezdrava odvisnost lahko postane velik problem tudi v primeru brezposelnosti. Oseba enostavno preneha z iskanjem službe, saj od odnosa dobi več kot dovolj. Nastopi dolgčas ki ga utopi ali v alkoholu ali na drug neodgovoren način.



» hurt people hurt people«



Ljudje poskušajo po svojih najboljših močeh, vendar tako, da ne iščejo podpore pri drugih. Zavračajo odvisnost od drugih, saj v njihovi percepciji izpadejo šibki, nesposobni in neodgovorni.

Vendar, kot socialna bitja potrebujemo odnose, tako kot hrano, vodo, zrak, zavetje in toploto. V odnosu je potrebno vzdrževati ravnovesje: prejemanje in dajanje po svojih najboljših močeh. Tu se gre za 100% dajanje tistega, kar imam, lahko dam. To je pravi, zdrav odnos. Naučiti se je treba sinhronega delovanja zdravega odnosa in izogibanja pastem neravnovesja in neodgovorne odvisnosti.

Kot je bilo že omenjeno, ljudje poskušajo po svojih najboljših močeh, da ne "potrebujejo" kdorkoli drug zaradi pripadnosti so jih naredili med odvisnost, slabost, neodgovornosti, in negotovost.

Ko vsak sprejme odgovornost za svoje čustveno zdravje in dobro počutje, je zrela oseba. In ko se odloči, da prevzame odgovornost za sebe, postane neodvisna od drugih. In tu de začne pot naprej. V drugih vidi nove možnosti za osebnostno rast. To je tista prava zdrava odvisnost. Dajanje in prejemanje zanesljivosti, spoštovanja, moči in sreče. Vzajemni odnos.

1. Ali svoje zadovoljstvo najdete šele zunaj partnerske zveze?

2. Ali ste prepoznali, opazili nezdrava vedenja pri partnerju, a vseeno ostajate z njim?

3. Podpirate partnerja na stroške svojega čustvenega, mentalnega in telesnega zdravja?





 
 
 

Yorumlar


bottom of page